Credit si penalitate

25 марта 2019 130

Buna ziua. Unde pot sa ma adresez? Am un credit la o companie de imprumuturi, am lut o suma, am achitat aproape tot - au ramas 2.000 lei. Am solicitat alt credit. Mi-a fost oferit, dar au scos acesti 2.000 lei. Am facut achitari mai mult de jumatate si m-am blocat, am acumulat penalitati mai mari decat suma imprumutata (penalitatea creste cu 300 pe zi). Dupa cateva luni, cand s-a apropiat fidejusorul sa faca achitari, ei au zis ca dosarul e in judecata si ne-am inteles sa achit timp de 3 luni creditul si am ramas doar cu penalitatea, care a fost impartita in mod egal cate 1.500 lei pe luna. Mentionez ca fostul sot este fidejusor (eu am un copil mic). El a adus acea foaie sa o iscalesc ca sunt de acord si cand am drum la oras sa o duc. Dar doamna i-a zis sotului ca timp de 6 luni daca nu facem achitari se duce in judecata dosarul. Avand si alt credit, probleme cu banii (pe timp de iarna e mult mai greu), 2 luni nu am achitat, dupa care am primit de la executor ca mea blocat contul (card social pe care primesc indemnizatia pentru copil). Executoarea m-a intrebat ce datorie e asta ca in acte nu e mentionat: ca e credit, penalitate sau alteceva, doar suma. Am sunat la banca si ei au zis ca nu am dus foaia cu iscalitura la timp, suma s-a dublat si creditul se socoate neachitat si trebuie sa incep achitarile din nou si au pus suma datoriei de 4 credite, adica am luat 20.000 am achitat 36.000, cu tot cu dobinda. A ramas penalitatea 25.000 care a crescut pana la 68.000. Ajutati-ma: unde sa ma adresez ca sa dau de capat? Va multumesc/

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Dna Ana,

Mai jos accesați pagina web a instituției publice care desemnează avocați ce oferă asistență juridica garantată de stat.
WWW.CNAJGS.MD

Adresați-vă în instanța de judecată și solicitați anularea clauzei penale ca fiind abuzivă pe motiv ca nu a fost negociată și explicat nimic în legătură cu aceasta.
In cazul în care... mai detaliat se anulează clauza respectivă, cereți și obligarea restituirii tuturor sumelor încasate de către creditor cu titlu de penalitate.

Succesr

26 марта 2019

multumim.

26 марта 2019