Credit stins 6 ani in urma

8 февраля 2019 66

Am o problema cu o companie de colectare a datoriilor. Am avut un credit in 2010 la Z-credit, pe care nu l-am platit în totalitate. Fiindca nu am mai putut plati rata, am plecat in Germania la lucru, asa ca restanta ramasa am platit-o pe 25 aprilie 2013, cand am avut un debit de X lei. Am pastrat avizul de plata. Acum 2 zile m-a sunat vecina ca am o instiintare de 400 lei de la companie de colectare a datoriilor. Am sunat la nr. de contact si mi-au spus doar ca sunt imputerniciti de Z-credit pentru recuperarea sumei, dar nu stiu de unde provine suma. Am sunat in cateva minute la Z-credit in Tg. Mures unde am avut creditul platit in urma cu 6 ani, dar nu stiu despre ce o fi vorba. M-au indrumat sa sun in Bucuresti la Z-credit de unde am primit un raspuns scurt ca daca am un dosar imi va fi trimis. Nu sunt lamurita deloc de unde e datoria dupa 6 ani. Nimeni nu stie nimic, decat ca pot plati si in rate suma de 400 lei. In caz contrar vor incepe executarea silita. E o greseala. As vrea sa aflu daca am de platit pentru ce platesc.

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, problema dvs, o puteti rezolva la momentul dat exclusiv cu compania de creditare sau cu compania care va notificat, insa totodata, in cazul in care o sa inainteze impotriva dvs., o actiune in judecata puteti miza pe expirarea termenului de presctiptie. Dar daca ati achitat, aveti bonuri, etc., atunci... mai detaliat stati linistita.

9 февраля 2019
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună Ziua,

Dacă înștiințarea este de la compania de colectare a datoriilor cel mai probabil că această sumă de 400 de lei este comisionul încasat de compania de colectare pentru recuperarea datoriilor de la dvs care urma a fi achitat de dvs.

Totuși în cazul dvs atrageți atenția la termenul de prescripție... mai detaliat daca a trecut deja 6 ani pentru a vedea daca mai sunt în drept să înainteze pretentiile.

Totuși în speță dvs indicați că a-ți stins restanțele desinestator de aceea compania de colectarea nu are cum sa fi fost antrenată față de dvs și nu poate pretinde la careva sume de bani de aceea luați legătura cu ei pentru a vedea cum se întemeiază această sumă de bani.

9 февраля 2019