Credite

10 декабря 2018 92

Здраствуйте! Я хочу узнать: я имею автомобиль в залоге. Имеет ли право агентство по взысканию долгов забрать автомобиль без суда?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Alina,

Activitatea colectorilor nu cade sub incidența prevederilor Codului de executare, colectorii de datorii nefiind executori judecătorești. Prin urmare, aceştia nu au dreptul de a confisca bunurile sau intra în domiciliul cu forța sau de a îndeplini alte atribuții ale executorilor judecătorești. De asemenea, în timpul desfășurării activității... mai detaliat de colectare a datoriilor, colectorii nu trebuie sa recurgă la metode care să contravină legii, fiind interzisă utilizarea forţei, a unor amenințări cu pedeapsa, precum și utilizarea altor metode menite să intimideze debitorul.

Dacă aveți întrebări suplimentare mă puteți contacta.

10 декабря 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Trebuie sa vedeti in contract daca acesta e învestit cu formulă executorie.
Daca nu- nu este posibil sa fiți deposedată fara o hotărâre judecătorească.
Daca da- puteti fi deposedata, in baza contractului de gaj, prin intermediul executorului judecătoresc (fara instanta de judecata).

10 декабря 2018