Credite

18 августа 2020 213

Buna ziua. Din cate cunosc, a iesit o lege, dar nu sunt sigur ca a fost publicata in Monitorul Oficial. Plata creditelor de la companii de microfinantare, suma total (ratele + dobinzile + penalitati etc.) nu trebuie sa fie mai mult de 100% din suma acordata. Daca o persoana a luat un credit de 10.000 lei, inseamna ca suma maxima care poate fi ceruta de creditori nu va depasi 20.000, indiferent de conditiile contractuale. Daca conditiile contractuale nu corespund legislatiei in vigoare, atunci acel contract sau clauza din contract nu are valoare juridica. Este corect? In cazul meu, calculand ratele pe care le-am achitat si ratele care au ramas sa le achit, reiese ca achit in total mai mult decat 100% pe credit.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Art.9, alin. (1), lit. e) Legea nr. 1 din 2018 cu privire la OCN

Se interzice aplicarea oricăror plăți (inclusiv dobânzi, comisioane, taxe, penalități, dobânzi de întârziere şi orice alt tip de plăți) aferente unui contract de acordare a creditului nebancar sau de leasing financiar pentru clientul persoană fizică pe un... mai detaliat termen mai mic de 2 ani și/sau în care suma inițială debursată este de până la 50 de mii de lei (pentru linia de credit, valoarea de referință se va considera suma maximă stabilită în contractul de credit), a căror valoare totală să depășească valoarea debursată conform contractului respectiv sau valoarea de intrare a bunului în contractul de leasing financiar

20 августа 2020