Credite, datorii

10 января 2019 139

Am luat un credit, nu am achitat și compania de creditare a dat mesaje la toți prietenii din lista de Facebook. Ce probleme voi avea. Au dreptul acesta?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Ca urmări, puteţi fi înaintat în instanţa de judecată pentru recuperarea silită a restanţelor plus la asta veţi suporta nişte cheltuili mai mari ce ţin de executare, cheltuieli de jduecată etc.

În rest, ce ţin de mesaje este o metodă de a companiei de a vă incomoda şi a încerca prin... mai detaliat astfel de metodă să vă convingă să achitaţi creditul, în dependenţă de ce mesaj formluează aceştia puteţi înainta plângeri asupra lor.

11 января 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
---
Depuneti o plingere la Centrul National pentru Protectia Datelor cu Caracter Personal.
Anexati imginile printscreen cu acele mesaje distribuite tertilor.
Indicati in Plingere ca Dvs nu v-ati exprimat acordul ca acea companie sa va prelucreze datele personale (nume, situatie financiara, etc.) in scopul distribuirii acestor date catre persoane... mai detaliat terte. Incasarea datoriei nu presupune dreptul de a trimbita in public despre situatia Dvs financiara.
Daca mesajul transmis prietenilor este unul care il considerati denigrator, si ati suferit prejudiciu moral, trebuie sa depuneti o cerere de chemare in judecata, si sa solicitati ca acea companie sa plateasca pentru asta.

11 января 2019