Credite luate in timpul casatoriei

28 марта 2019 321

Buna ziua! Am o intrebare: o prietena de a mea vrea sa divorteze de sotul ei! Ei au credite luate impreuna, dar ea nu figureaza ca a 2 persoana! Dupa divort, ea este obligata sa plateasca jumatate din suma? Sau cum e procedura?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Selandina,

Referitor la întrebarea ridicată de către Dvs, Codul familiei prevede următoarele (atrageți atenția la alin. 3 de mai jos):
Articolul 26. Determinarea cotelor-părţi în proprietatea în devălmăşie a soţilor
(1) La împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor şi determinarea... mai detaliat cotelor-părţi din aceasta, părţile soţilor sînt considerate egale dacă contractul matrimonial nu prevede altfel.
(2) Instanţa judecătorească este în drept să diferenţieze cotele-părţi în proprietatea în devălmăşie a soţilor, ţinînd cont de interesele unuia dintre soţi şi/sau de interesele copiilor minori.
(3) La împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor, datoriile comune se împart între ei proporţional cotelor-părţi ce le-au fost repartizate.

28 марта 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
^^^
Banca nu va pretinde careva sume de la o persoană care nu este codebitor sau fidejusor.
Dupa divort, sotul poate sa atraga fosta sotie in procesul de judecata intentat de Banca (daca va fi), si va putea solicita recunoasterea obligatiei solidare a fostei sotii (adica sa se... mai detaliat incaseze suma de la ambii).
Asta - doar in caz de judecata.
In acest caz, fosta sotie va putea sa se elibereze de astfel de obligatii ,daca va demonstra ca nu a utilizat acel credit, chiar daca a fost contractat in timpul căsătoriei.

30 марта 2019