Credite neachitate

21 мая 2021 61

Bună ziua. Am mai multe credite la companii de microfinanțare pe care nu le-am achitat din 2015. Am sechestre puse de 5 executori pe 1/3 din imobil. Pot trece hotarul țării? Vreau să știu de asemenea dacă executorii pot să inițieze un dosar penal în privința mea pentru escrocherie?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Dreptul Dvs la circulație nu este afectat din cauza datoriilor iar datoria respectiva ține de relații civile ceea ce exclude categoric existența unei componențe de infracțiune cu excepția intentării unui dosar penal pentru neexecutarea intenționată a hotărârii instanței de judecată privind achitarea datoriei.

23 мая 2021