Credite neachitate

23 апреля 2022 215

Buna ziua. Am mai multe credite luate pe care nu le pot achita. Opersoana care lucrează la una din companiile creditoare postează poza mea cu un anunț de genul “ca risc sa fiu dat in căutare de poliție și dacă ma cunoaște cineva, sa revină cu un mesaj”. Aceasta persoana folosește poza mea și o trimite la toți prietenii pe care ii am pe retelele de socializare. E permis așa ceva ?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Nu e permis de a răspândi pozele Dvs. mai ales cele private. Dar dacă în privința Dvs. este o hotărâre de judecată sau o Ordonanță judiciară prin care s-a dispus obligativitatea achitării de către Dvs. a datoriei, este destul de real ca executorul judecătoresc să pornească în privința Dvs. a... mai detaliat procedurii contravenționale și apoi a celei penale pentru neexecutarea hotărârii judecătorești cu rea credință.
De regulă aceste probleme pot începe dacă nu plătiți deloc nici un bănuț, nici eșalonat și nici într-un fel datoria.
Chiar dacă sunteți șomer, urmează să faceți încercări de a plăti datoria pas cu pas, pe cât este posibil. Decât dacă doar nu sunteți în procesul contestării datoriei potrivit legii.

25 апреля 2022