Credite neachitate

25 марта 2019 240

Buna ziua. Cumnatul meu are 2 credite neachitate in suma de aproximativ 40 mii lei. Are citatie la judecata. Care sunt riscurile? Nu are nimic bunuri pe numele lui, este la domiciliu in casa mamei sale. Poate fi mama lui impusa sa achite sau sa i se confiste bunuri? Daca nu sunt pe numele lui?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Petru, ar fi bine ca cumnatul dvs., sa achite creditele, daca nu poate acoperi intreaga suma atunci in rate. In instanta cel mai probabil va fi obligat sa achite creditul, daca nu are bunuri se vor urmari alte venituri, cum ar fi salariul spre exemplu. Mama lui nu poate... mai detaliat fi impusa sa achite si nici nu raspunde cu bunurile ei.
Va atentionez si asupra faptului ca in cazul in care va fi emisa o hotarire prin care va fi obligat sa achite creditul si se va eschiva de la achitare cu rea credinta, legea stabileste pentru neexecutarea hotaririi judecatoresti raspundere contraventionala/penala.

25 марта 2019