Credite neachitate, din care unul in executare silita

5 сентября 2019 277

Buna ziua. Am 3 credite neachitate si dosarele sunt deja la executor. Un credit e la executarea silita si mi se opreste din salariu, in cazul a 2 credite nu-mi opreste. Am achitat deja jumatate din creditul care se afla in executare silita. Ma intereseaza: pot sa ajung inchis pentru neachitate? Sau ce consecinte pot aparea? Nu am de unde achita, deoarece tot salariu il ia acel executor?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Unul din executori trebuie sa efectueze redistribuirea sumei lunar și direct proporțional sumei restante pentru stingerea obligațiilor față de toți creditorii care au un document executoriu prezentat spre urmărire fie la același executor judecătoresc, fie la executori judecătorești diferiți.

Codul penal al RM prevede următoarele la articolul 320. Neexecutarea hotărîrii instanţei... mai detaliat de judecată
(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenţionale,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 650 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

6 сентября 2019