Credite neachitate la timp

19 февраля 2023 267

Buna ziua. Eu si sotul avem mai multe credite si nu am achitat ratele de 3 luni. Noi nu avem nimic in proprietate si creditorii ne ameninta ca vor urmari bunurile rudelor de gradul 1 si 2. In prezent avem posibilitatea sa achitam ratele, dar creditorii cer rambursarea integrala a sumelor contractate. Ce urmeaza acum? Ne ameninta ca vor veni la domiciliul inregistrat, chiar daca imobilul in cauza nu este al nostru ca sa inventarieze bunurile. Noi, de fapt, locuim in imobilul parintilor. Pot avea de suferit parintii?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Marcela. Pot fi urmărite doar bunurile ce va aparţin. Ale rudelor bunuri nu pot fi urmărite.
Pentru recuperarea datoriei, creditorii se vor adresa în judecată şi vor iniţia procedura de executare silită.

20 февраля 2023
  • Юрисконсульт

Buna Marcela, crditorii nu pot să vă urmărească bunurile rudelor de gr.1,2. După ce vor fi pronuțate hotărârele de instanță, tituler de executori o să fie prezentate la executor și după asta se vor începe urmărirea bunurilor DVS. Creditorii o să facă o treabă o să vă ...

20 февраля 2023