Credite neachitate timp de 7 ani

13 марта 2023 380

Buna ziua. Am cateva credite luate de la companii de microfinantare inca prin 2016. Exista titluri executorii pentru 2 dintre ele. Un credit neachitat a fost dat la o companie de colectori si abia acum in 2023 am fost actionata in judecata. Poate dupa 7 ani sa ma actioneze in judecata? Care este termenul de prescriptie a unui titlu executoriu? Si care este perioada de timp in care pot fi actionata in judecata de catre creditori?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Termenul în care creditorul vă poate acționa în judecată este de 3 ani.

13 марта 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Olesea.
Termenul general de prescripție este de 3 ani. Dar în unele cazuri acest termen poate fi suspendat sau întrerupt.

13 марта 2023