Credite nebancare neachitate

27 ноября 2020 1106

Buna ziua. Am 2 credite nebancare. Creditorii ma ameninta cu sechestrarea bunurilor, dar eu nu detin proprietati. Ce consecinte pot interveni? Unica sursa de bani este indemnizatia de ingrijire a copilului pana la 3 ani si alocatia de invaliditate a copilului. Nu sunt casatorita, am 3 copii, unul din ei este invalid de gradul 1.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Maria, eu vreau să vă aduc la cunoștință ce spune Codul de executare Articolul 106. Veniturile care nu pot fi urmărite

Nu pot fi urmărite următoarele venituri ale debitorului:

... mai detaliat a) sumele plătite în legătură cu deplasarea în interes de serviciu, cu transferul, cu angajarea sau cu trimiterea la muncă în altă localitate, plata suplimentară pentru lucrul legat de deplasări frecvente;

b) indemnizaţiile plătite mamelor cu mulţi copii sau mamelor singure;

c) pensiile de întreţinere;

d) indemnizaţiile la naşterea copilului;

e) indemnizaţiile primite pentru înmormîntare;

f) indemnizaţiile pentru copii minori în timpul căutării părinţilor lor;

g) sporuri pentru muncă în condiţii grele sau vătămătoare;

h) indemnizaţiile de eliberare din serviciu;

i) indemnizaţiile persoanelor care au avut de suferit de pe urma avariei de la C.A.E. Cernobîl;

j) compensaţiile nominative. Așa dar, eu pot să vă propun cum să vă comportați cu executorul. Nu trebue să panicați, fiți calmă, executorul o să vă propună să achitați suma, el o să vă dee contul dintr-o bancă, fiți de acord. La contul cele puteți să transferați 2-3 lei nu mai mult. Executorul o să se inerveze, poate să vă numească toantă, nu-i răspundeți, DVS trensferați atăta cîți bani aveți, principalul să nu dați dovadă de escroherie. cel mai interesant compania de creditare o să psihuiască, cei să faci așa e viața. Mai ales DVS nu aveți bunuri pe care se puate pune sechestru.Succese.

28 ноября 2020