Credite neplatite

6 марта 2019 147

Tatal darueste casa fiicei. Intre timp, are probleme cu un credit din banca in suma de 20.000 luat doar cu buletinul si fara garant, acum suma datoriilor e de 100.000 lei. Fiica poate perde casa deja avuta in donatie si ce final poate avea acest caz cand tatal nu are cu ce plati datoria? Si daca fostul sot are datorii in banci, copiii sunt datori sa le achite?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,

În cazul în care debitorul a înstrăinat bunul prin donație, mai ales că înstrăinarea bunul a fost efectuată fiicei și e cu titlu gratuit, aceasta demonstrează frauda la lege comisa de debitor și oferă creditorului posibilitatea urmăririi acestui bun!
Mai mult ca atât, înstrăinarea bunului sub formă de donație demonstrează intenția... mai detaliat de eschivare de la executarea unei hotărâri judecătorești fapt pentru care, debitorul poate fi atras la răspundere penală în corespunde cu art. 320 Cod Penal al RM, dar numai după ce va fi atras la răspundere contravențională mai întâi.

RECOMANDARE DEBITORULUI: Achitați datoriile, întrucât există practica judiciară în cazuri similare, iar debitorii au fost condamnați la privațiune de libertate cu executare reală!

7 марта 2019