Credite nerambursate

2 марта 2023 327

Buna ziua. Am mai multe credite in suma de aproximativ 200 mii lei, de la companii nebancare. De jumatate de an nu am achitat ratele si in prezent ma aflu peste hotare.
Cred ca deja am fost data in judecata de creditori. Cu cine pot discuta referitor la pasii urmatori? Doresc sa achit lunar cate putin.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Livia.
pentru a vedea dacă cauza dumneavoastră a fost sau nu depusă în judecată urmaţi următorii paşi:

1. Accesați pagina instanțelor de judecată la următorul link: https://instante.justice.md/
2. Alegeți judecătoria în a cărei rază aveţi domiciliul.
3. Selectați rubrica „Cereri şi dosare pendinte”.
4. La rubrica „ DENUMIREA DOSARULUI” introduceți numele și prenumele... mai detaliat și apăsați butonul „APLICĂ”
Acolo deja veţi vedea dacă este depusă cerere de incasare a datoriilor.
dacă este cerere cu numele dumneavoastră, verificaţi în mod similar la rubrica HOTĂRÎRILE INSTANŢEI- veţi vedea dacă deja este o hotărîre pe acest caz.
Dacă deja este hotărîrea încercaţi să luaţi legătura cu executorul judecătoresc din raza domiciliului dumneavoastră
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://date.gov.md/ro/system/files/resources/2018-04/MJ27042018.pdf&ved=2ahUKEwji487N3L79AhWOqKQKHcafAvYQFnoECBEQAQ&usg=AOvVaw2vaE3o7XPCsydYERKfYbJg
Dacă a fost pornită procedura de executare silită, negociaţi cu executorul eşalonarea plăţilor conform unui grafic acceptabil pentru dumneavoastră, creditor şi executor.

Dacă nu găsiţi informatie pe portalul instanţelor... adresaţivă către creditori şi conveniţi cu aceştea modalitatea de achitare în continuare a acestor credite.

3 марта 2023