Cu privire la actiunile executorului

7 апреля 2019 74

10 luni in urma a fost incetata retinerea pensiei alimentare pentru intretinerea copilului in legatura cu atingerea varstei majoratului. Eu ca fost debitor am lucrat si lucrez la o institutie de stat (scoala) unde se faceau regulat retinerile si n-am avut nici o influenta asupra retinerilor, ca ele sa fi retinute mai mult sau mai putin - contabilii au retinut in baza titlului executoriu.
Peste 10 luni executorul trimite la contabilitate o scrisoare ca sa se retina de la fostul debitor suma de 5.300 lei pentru ca el (adica executorul) a verificat corectitudinea retinerii pensiei alimentare. Sunt oare corecte actiunile executrului?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna D-le Iurie,

Probabil contabilul instituției în cadrul căreia activați reținea doar pensia de întreținere nu și spezele, cheltuielile procedurii și onorariul executorului judecătoresc.
Pentru a fi sigur de corectitudinea reținerilor efectuate de contabilitate și sumei care o solicită executorul verificați ce sume au fost transferate reieșind din cele indicate în titlul... mai detaliat executoriu.
De asemenea, solicitați de la executorul judecătoresc să vă elibereze borderoul de calcul al procedurii de executare în care se indicată ce sume și pentru ce acțiuni sunt solicitate.

7 апреля 2019