Cu privire la concediu în avans

4 июля 2018 41

Am asa o întrebare. În cazul în care conform programării concediilor anuale, pe anul 2017 concediul a fost până pe data de 31 decembrie 2017, iar pe anul 2018 concediul a fost de pe data de 1 ianuarie până pe data 28 ianuarie și pe 29 înuarie am depus cererea de demisie. Pe data 12 februarie, am încetat contractul individula de muncă. Se primește că pe anul 2018 am avut concediu în avans, indemnizația deja a fost însușită, venituri în urma demisiei nu sunt, sunt șomer. Am înțeles că concediile în avans în cazul demisiei se compensează, atunci cum eu șomer voi compensa acest concediu, dacă imediat după folosirea lui am demisionat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Încercați să înaintați prezenta problemă drept î trebare verbală sau scrisă către inspectoratul muncii
https://ism.gov.md/ro/

24 сентября 2018