Cum aflu daca tot salariul este declarat de angajator in conditiile in care il primesc in numerar?

10 июня 2021 92

Buna ziua. Vreau sa ma angajez, dar mi s-a spus de catre angajator ca salariul este platit integral in numerar. Cum pot afla daca angajatorul declara tot salariul meu si retine toate impozitele? Se poate considera suma din contract salariu declarat? Contractul de munca trebuie sa fie in 2 exemplare?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Contractul indivdual de muncă se face în 2 exemplare unul fiind pentru dvs, unde este indicat și salariul dvs.

La sfârșit de lună, se emite de către contabilitate un înscris părin care vi se aduc la cunoștință reținerele dvs din salariul în scopul achitării impozitelor cât și plata salariului față... mai detaliat de dvs pe care o veți semna în așa caz.

11 июня 2021