Cum as putea obtine certificatul de deces al mamei decedata in Portugalia?

27 октября 2018 23

Mama a decedat in Portugalia. Fiica are nevoie de certificatul de deces. Unde trebuie sa se adreseze?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
ar fi cazul de a începe cu ministerul afacerilor externe, direcția consulară, prin intermediul lor ar fi posibil de a face interpelare la autoritățile portugheze pentru a obține actul de constatare a decesului, care ulterior urmează a fi înregistrat la Organul de Stare Civilă din RM.
http://www.mfa.gov.md/repere-contact/
sigur dacă sunt careva... mai detaliat modificări la procedură, reprezentanții ministerului vă vor direcționa.

28 октября 2018