Cum as putea obține divorțul, eu fiind din Moldova si el - din România

9 января 2020 108

Buna ziua. Sunt din Moldova si sunt căsătorită în România cu un cetățean român. Acum doresc sa dau la divorț pentru ca m-a batut foarte tare si eu am fugit de la el în Moldova. Nu ma pot intelege cu el sa imi ofere divorțul. Eu am luat numele lui de familie, dar nu am schimbat actele. Căsătoria nu este înregistrată în Moldova, doar în România. Cum pot să dau la divorț? Pot sa fac asta în Moldova, fără el?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

D-mna Aliona, consultați legea Articolul 158. Desfacerea căsătoriei
(1) Desfacerea căsătoriei cu elemente de extraneitate pe teritoriul Republicii Moldova are
loc conform legislaţiei Republicii Moldova.
(2) Cetăţenii Republicii Moldova care locuiesc în afara ţării au dreptul la desfacerea
căsătoriei în instanţele judecătoreşti ale Republicii Moldova, indiferent de cetăţenia şi domiciliul
celuilalt soţ.
(3) Dacă, conform legislaţiei... mai detaliat Republicii Moldova, căsătoria poate fi desfăcută de oficiul de
stare civilă, această problemă poate fi soluţionată de misiunile diplomatice sau oficiile consulare
ale Republicii Moldova.
(4) Este recunoscută valabilă desfacerea căsătoriei în afara Republicii Moldova dacă, la
soluţionarea acestei probleme, au fost respectate cerinţele legislaţiei statului corespunzător
privind competenţa organelor care au adoptat hotărîrea şi privind desfacerea căsătoriei.

11 января 2020