Cum as putea sa-mi fac pasaport biometric daca am interdictie?

2 апреля 2018 342

Am datorii la banca din 2010, a fost judecata unde mi s-a pus interdictie de a parasi tara. Pana in prezent nu pot sa-mi fac pasaport din cauza interdictiei. Mai mult, am fost la executor ca sa-l rog sa-mi dea voie sa plec la munca, ca sa pot intoarce datoria, iar dumnealui mi-a cerut ca toti trei copii ai mei sa intocmeasca o declaratie la notar ca preiau asupra lor datoria mea, apoi imi retrage interdictia.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
Interdicția în cauză nu va fi radiată atît timp cît nu sunt achitate sumele datorate băncii, plus la toate, pentru ca executorul să poată ridica oricare interdicție pînă la achitarea sumelor datorate, el urmează să solicite acordul băncii.

2 апреля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
De fapt, art. 22 alin. (1) litera v) a fost declarată neconstituțională, adică dvs vă puteți face pașaportul și alte acte de identitate.
Cât privește interdicția de părăsire a țării aceasta poate fi aplicată nu mai mult decât pentru 6 luni și nu mai mult decât de 3 ori consecutiv.

Articolul 22.... mai detaliat Drepturile şi obligaţiile executorului judecătoresc
(1) Executorul judecătoresc este în drept:
v) să interzică instituţiilor de stat, persoanelor cu funcţie de răspundere, persoanelor fizice şi persoanelor juridice, indiferent de tipul de proprietate şi de forma juridică de organizare, efectuarea anumitelor acte în privinţa debitorului sau a bunurilor lui, inclusiv a bunurilor care vor fi dobîndite în viitor, care ar putea duce la împiedicarea executării, şi să înainteze cerinţe executorii persoanelor cu funcţie de răspundere în vederea executării eficiente a documentului executoriu. Interdicţia privind eliberarea documentelor de stare civilă, a actelor de identitate sau a permiselor de conducere se aplică exclusiv de către instanţa de judecată;
[Art.22 al.(1), lit.v) textul „Interdicţia privind eliberarea documentelor de stare civilă, a actelor de identitate sau a permiselor de conducere se aplică exclusiv de către instanţa de judecată” declarat neconstituțional prin HCC17 din 10.05.17, MO244-251/14.07.17 art.77; în vigoare 10.05.17]
[Art.22 al.(1), lit.v) modificată prin LP118 din 02.06.16, MO247-255/05.08.16 art.521]

x) să solicite instanţei judecătoreşti,  la cererea creditorului, aplicarea faţă de debitor a interdicţiei de a părăsi ţara în cazul în care plecarea acestuia ar face imposibilă sau dificilă executarea hotărîrii judecătoreşti;

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=336538

2 апреля 2018