Cum as putea sa schimb numele copilului?

14 декабря 2018 38

Tatal copilului figureaza in certificatul de nastere, dar nu am fost casatoriti. Cum as putea sa il schimb in numele meu? Daca vreau sa plec peste hotare de sarbatori cu copilul, am nevoie de permisiunea tatalui? El nu ne plateste pensie alimentara si nici nu ne ajuta cu nimic!!!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul de stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.
(2) În caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată... mai detaliat de către organul de stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.
[Art.56 al.(2) modificat prin LP83 din 25.05.17, MO229-243/07.07.17 art.362]
(3) Schimbarea numelui de familie al ambilor părinţi atrage după sine schimbarea numelui de familie al copilului, iar în cazul schimbării numelui de familie al unuia dintre părinţi, numele de familie al copilului poate fi schimbat în baza acordului comun al părinţilor. În lipsa unui atare acord, decide autoritatea tutelară locală.
(4) Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se face, în toate cazurile, cu acordul acestuia.

Pentru a pleca cu copilul peste hotare, pentru sărbători/vacanță, nu este necesar acordul celui de al doilea părinte, dacă perioada nu depășește 3 lunu și nu este pentru plecare la trai permanent.

15 декабря 2018