Cum devin proprietar in intregime a imobilului?

3 июля 2019 58

Buna ziua. Eu am procurat un apartament anul trecut. Am mers la notar, am făcut actele necesare, apoi am fost trimiși la cadastru ca sa înregistram imobilul in registrul bunurilor imobile, deci am făcut și acolo ce trebuia. Însă avizurile de plata pentru energia electrică și apa le primesc in continuare pe numele foștilor proprietari. Nu prea am atras atenție la lucrul asta, deoarece oricum veneau pe apartamentul meu și nu îmi făceam griji.
Însă recent am primit o scrisoare de la direcția de colectare a impozitelor cu informația ca trebuie sa achit impozit. Totul e bine pana aici, însă este și o problema - a venit pe numele fostei proprietare. Ce trebuie sa fac mai departe? Va rog mult, ajutați-mă! Va mulțumesc anticipat

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

După ce aţi înregistrat bunul imobil la cadastru, trebuie să vă prezentaţi la primarie cu extrasele de la cadastru pentru a vă înscrie pe Dvs. ca noul proprietar al imobilului în registrul bunurilor imobile şi, respectiv taxele vor veni pe numele Dvs.

Servus

4 июля 2019