Cum functioneaza o ghereta de tip Street Food?

6 марта 2019 455

Buna ziua. Am decis sa amplasez in Chisinau, in zona centrala, o ghereta frumoasa, in stil european, unde sa gatesc pe loc ceva delicios (ideea ramane pana cand secret) pentru oamenii din Chisinau, care nu prea au ce servi de calitate si facut cu dragoste in afara de cafea, cupcakes si placinte. Imi construiesc ghereta, insa cum obtin persiunea de amplasare? Cum ma conectez la energia electrica cel putin? De ce acte am nevoie de la sanatatea publica? Stiu ca exista un regulament la primarie privind functionarea acestui tip de activitate, insa nu prea imi e clar de acolo. Va multumesc pentru orice raspuns!

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, cu referire la intrebarea dvs., puteti sa vedeti un raspuns in link-ul de mai jos https://comert.chisinau.md/slideoneview.php?l=ro&idc=58&t=/Informatii-utile/Actele-necesare-pentru-obtinerea-autorizatiei&.
Suplimentar cu referire la amplasarea unitatii comerciale urmeaza sa sesizati pretura din sectorul ude va fi amplasata unitatea dvs., totodata urmeaza sa obtineti si un certificat de la ANSA.

7 марта 2019