Cum îl putem obliga pe vecin să-și țină câinii legați?

18 февраля 2023 9

Bună ziua. Locuim la țară și avem un vecin care crește câini de rasă (Alabai) de talie mare. Câinii nu sunt legați, intră prin ogrăzi străine, omoară păsări și produc alte stricăciuni. Noi avem copii mici și ne este frică să-i lăsăm la joacă din cauza acestor câini. Cum îl putem obliga pe vecinul menționat să-și țină câinii legați?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Mariana.
Adresaţivă cu o plîngere la administraţia publică locală şi la Agenţia Naţională pentru Siguranţa Alimentelor.

Codul contravenţional prevede:
Articolul 157. Cruzimea faţă de animale
(6) Deplasarea liberă a cîinilor agresivi sau a celor periculoşi în raza localităţii sau transportarea acestora în transportul public fără lesă şi botniţă

se sancţionează cu amendă de... mai detaliat la 24 la 30 de unităţi convenţionale.
(61) Creşterea sau ţinerea cîinilor fără autorizaţia necesară sau în condiţii ce prezintă pericol pentru oameni sau animale

se sancţionează cu amendă de la 24 la 30 de unităţi convenţionale.

Articolul 414. Agenţia Naţională pentru Siguranţa Alimentelor

(1) Contravenţiile prevăzute la art. 157 alin. (1), (3), (5) și (61), se constată şi se examinează de către Agenţia Naţională pentru Siguranţa Alimentelor.

Articolul 42310. Administrația publică locală

(1) Contravenţiile prevăzute la art.1041, 116, 1261, 1341, 154, art. 157 alin. (4), (6), (7)–(12), art. 158, art.178, 179, 1801, 181, art.273 pct.9), 91), 11), 15) şi 16), art.326 alin.(1) - (12) şi art.364 alin.(1) se constată de către organele specializate ale administraţiei publice locale.

(2) Sînt în drept să constate contravenții şi să încheie procese-verbale primarul, viceprimarul, arhitectul-şef, şefii și șefii adjuncți ai subdiviziunilor specializate din cadrul administrației publice locale, specialiştii principali şi specialiștii superiori din cadrul acestora desemnați de către primar.

18 февраля 2023