Cum intorc banii achitati pentru impozitul pe drum?

7 апреля 2022 21

Buna. Detin un automobil pentru care am achitat impozitul pe drum pana pe data de 31.12.21, iar testarea/asigurare erau valabile pana pe 12.04.22. Pentru ca sa nu am probleme cu politia, pe data de 30.12.21 am achitat impozitul pe drum in marime de 1.198,80 lei si am pastrat bonul. Pe 07.04.22 am venit sa fac testare si asigurare, dar acolo mi-au spus ca bonul nu e valabil si ca nu o sa-mi faca testare deoarece legea nu permite. Reiese ca eu pur si simplu am achitat degeaba impozitul pe drum. Unde si cum pot sa-mi intorc acesti bani?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Petru, încearcă să apelezi la organizația, care petrece testarea oficial printr-o cerere, cu anexa bonului de achitare. Lasă ei să-ți răspundă oficial, că tu n-ai dreptul la testare, precum că bonul nu este valabil. După aceasta în instanța de judecată te adresezi cu o cerere de chemare în judecată.

8 апреля 2022
Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Cred că mai simplu este să vă adresați la instituția la care ați achitat impozitul pe drum să cereți întoarcerea banilor pe care ia-ți virat la 30.12.21 în marime de 1.198,80.
Sau puteți să vă adresați la Serviciul Fiscal ca să vi se confirme că într-adevăr a fost achitat impozitul pe... mai detaliat drum și cu aceasta confirmare să mergeți înainte. Or, oricum urmează să achitați impozitul pe drum dacă doriți să vă folosiți de acel automobil pe viitor.

11 апреля 2022