Cum mai convenabil din freelancer sa devii rezident al IT-Parkului?

27 ноября 2019 154

Buna! Sunt persoana fizica (lucrez freelance ca Designer Graphic) si as dori sa fiu rezident al IT Park si sa duc activitatea singur (fara a anagaja pe cineva). In cazul dat, sunt nevoit sa deschid ÎI sau SRL.

ÎI (Întreprinderea individuală). Daca fondez ÎI ca fondator ramân persoana fizica fara contract de munca individual, ceea ce insemna ca nu pot sa beneficiez de impozitul de 7%. As putea eu ca fondator al ÎI sa mai am o functie (sa inchei singur cu mine un contract de munca)? In acest caz, as putea eu sa ma incadrez la impozitul de 7%?

SRL (Societate cu răspundere limitată). Daca fondez SRL, legea ma obliga sa am anumite persoane angajate (de exemplu: sunt obligat sa angajez un Contabil) sau se poate de dus toate activitatea acestui SRL de unul singur? Ca fondator de SRL (deja persoana juridica) ma incadrez la impozitul de 7% sau trebuie sa am contract de munca individual, ceea ce ma duce din nou la intrebarea daca pot sa mai am o functie in SRL, personal incheind un contract de munca individual (cu mine insusi)?

Multumesc!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
In ambele cazuri, puteti figura ca salariat. Contractul de munca nu se incheie cu sine insasi, ci intre Îi si Dvs sau, respectiv, intre SRL si Dvs.
Totusi, este preferabil sa fiti rezident al parcului in calitate de SRL.
Legea nu obliga SRL-urile sa aiba contabili. De raportare... mai detaliat se va ocupa administratorul SRL.

Trebuie sa faceti distinctia intre rezident al parcului si salariat al rezidentului.

Rezidentul (adica SRL-ul) va beneficia de impozitul unic, indiferent de existenta salariatilor.

Salariatul (care poate fi si fondatorul SRL) va beneficia, la rindul sau, de asigurare sociala.

Veti aparea in ipostaza dubla, pentru care aveti regimuri juridice diferite.

Vedeti Legea aici:
http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=365261&lang=1

28 ноября 2019