Cum poate fi calculata pensia alimentara perceputa de la un student?

24 апреля 2020 150

Sunt student și am doar bursa, alte venituri nu am, nu muncesc. In cazul în care mi se va cere sa plătesc pensie alimentara, din ce venit mi se va calcula aceasta?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Dl. Dan, consultați legea Articolul 75. Cuantumul pensiei de întreţinere încasate pentru copilul minor.

(1) Pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil, 1/3 - pentru 2 copii şi 1/2 - pentru 3... mai detaliat şi mai mulţi copii.

(2) Cuantumul cotelor stabilite la alin.(1) poate fi micşorat sau majorat de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părinţilor, de alte circumstanţe importante.

(3) În cazul în care unii copii rămîn cu un părinte, iar alţii - cu celălalt, pensia de întreţinere plătită în favoarea părintelui mai puţin asigurat se stabileşte într-o sumă bănească fixă, determinată conform art.76.În cazul DVS reținerea v-a fi din bursă, fiindcă este unicul venit, succese.

27 апреля 2020