Cum pot copiii obtine mostenirea parintilor decedati la scurt timp unul dupa altul?

3 декабря 2021 130

Buna ziua. Tata a decedat in 2004. Mama, sotia tatalui, nu a reusit sa perfecteze procedura de mostenire pe numele sau. Dupa putin timp, a decedat si mama. La biroul notarial mi s-a spus ca mai intai trebuie de perfectat dreptul de mostenitor pe mama decedata (???) si numai apoi pe copii. Este legitima o atfel de abordare pentru a obtine mostenirea parintilor decedati? Va multumesk anticipat

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Mihail? deja părinții sunt decedați/ Copii sunt în drept să inițieze o acțiune în instnța de judecată să obțină o hotărîre de a fi declați motenitori pe averea părințelor. Notarul v-a orientat incorect.

4 декабря 2021
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In esență, urma sa va adresați copii si mama pentru moștenire.
Actual se va deschide 2 dosare, 1 dupa decesul tatălui unde urmează să moștenească copii și alt dosar după mama unde se va moșteni de copii cota mamei și cota ce urma sa o moștenească mama după tata decedat.
Acum ne... mai detaliat explicați care anume sunt acțiunile pe care nu le înțelegeți

6 декабря 2021