Cum pot divorta daca sotul e peste hotare si nu vrea divort?

18 сентября 2019 167

Ma gandesc sa divortez, dar sotul se afla peste hotare si am aflat ca are multe credite pe sume mari pe care nu le achita! De aceea eu ma tem ca nu le va achita in continuare si noi cu copilul vom avea probleme! Noi avem apartament pe numele meu procurat cu doua luni inainte de casatorie! Copilul este minor! Ce trebuie sa fac?Exista vreun pericol?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Tatiana,

Creditorii soțului Dvs. nu pot urmări apartamentul care vă aparține, or, el nu face parte din proprietatea comună în devălmășie, fiind cumpărat înainte de încheierea căsătoriei.

Pentru a desface căsătoria trebuie să vă adresați în instanța de judecată cu o cerere prin care să solicitați desfacerea căsătoriei, partajul... mai detaliat averii comune precum și stabilirea domiciliul copilului și plata alimentelor.

Dacă aveți nevoie de consultații suplimentare vă sunt la dispoziție.

O zi bună.

19 сентября 2019