Cum pot face rost de un contract de vanzare-cumparare a unui imobil, daca nu sunt propietar?

16 января 2023 68

Buna! Cum pot face rost de copia unui contract de vanzare-cumparare a unui imobil, daca nu sunt propiertar, pentru a cere in judecata declararea nulitatii contractului mentionat?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Natalia,

Un exemplar de contract se află în arhiva notarului care a autentificat acest contract, alt exemplar se află la dosarul de la ASP. În ambele cazuri pentru a face rost de copie aveți nevoie de împuterniciri (procură) sau să fiți titularul din acest contract.

17 января 2023
  • Адвокат

....dacă cunoașteți temeiurile nulității, puteți mai întâi depune cererea de chemare în judecată în care veți formula și cererea de reclamare a probei prin intermediul instanței de judecată...........puteți anexa la cererea de chemare în judecată extrasul din Registrul Bunurilor Imobile unde este indicat contractul ca temei de înregistrare dacă ASP... mai detaliat eliberează la toți acest extras, sau poate fi eliberat unui avocat....

18 января 2023