Cum pot face tutela asupra bunicii de 70 ani?

8 августа 2021 27

Bună! Bunica mi-a fost tutore până la 18 ani, acum am 20 și o îngrijesc eu. Părinții nu au fost căsătoriți și practic nu-i cunosc, m-au lăsat de mic. Mă cheama sa fac serviciu militar, dar nu o pot lăsa singură pe bunica din cauza problemelor de sănătate (practic nu mai vede și merge cu mare greu). Are doi feciori care trăiesc în raza a 20 km de ea, dar nu au posibilitatea să o viziteze zilnic pentru a o ajuta.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna dl. Codrin, poți să apelezi la organul de tutelă din raza unde locuești, ei sunt în drept să decidă pentru a te recunoaște pe tine tutelar pe bunica. Cu documentul emis de organ vă deplasați la Войкомат și decideți să fiți îănrolat la armată.

10 августа 2021