Cum pot fi salariata conform HG 435 din 2007?

19 марта 2020 55

Sunt cadru didactic intr-o institutie prescolara si fac masterul la UST. Conform hotararii de guvern, am scris cerere pentru 90 de zile de concediu pentru a putea scrie teza de masterat, managerul institutiei mi-a acceptat-o. Peste o luna insa m-au sunat de la contabilitate si mi-au spus ca nu-mi pot achita salariul (0.75 din salariul de baza), deoarece directorul nu a emis un ordin, iar universitatea nu a precizat de pe ce data pana pe care data sunt aceste 90 de zile. Nu stiu ce sa fac! Universitatea mi-a eliberat o confirmare ca sunt masteranda lor si atit, imi spun ca ordinul trebuie sa fie scris de directorul institutiei in baza ceririi, iar sefa nu doreste argumentind ca nu are chemare la sesiune. Ajutati-ma, va rog!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Concediul se acorda prin decizia angajatorului. Daca refuza neintemeiat, adresati-va la Inspectia Muncii.

30 апреля 2020