Cum pot întoarce banii plătiți conform contractului unui avocat?

9 июля 2020 49

Buna ziua. Am un contract cu un avocat pentru reprezentarea mea in instanță. Acest avocat nu și-a îndeplinit obligațiile, mai exact nu a fost prezent la mai multe ședințe (din motive de sănătate) și nu a îndeplinit mai multe cerinte ale instanței. Până la urmă, instanța a decis că "actiunea înaintată se respinge ca neîntemeiată", aceasta decizie poate fi atacata la Curtea de Apel. In contractul încheiat intre avocat si mine nu se specifica instanța in care ma reprezinta, ci doar cazul. Din motive de sănătate, avocatul nu ma poate reprezenta in continuare la Curtea de Apel. Ce pot face in acest caz? Pot recupera macar o parte din bani pentru nerespectarea condițiilor contractuale? Il pot ataca in instanța de judecată pentru rambursarea cheltuielilor? Care ar fi procedura?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Olga,

Se poate de incercat de restituit banii, pe motiv ca avocatul nu si-a indeplinit calitativ lucrul si in volum deplin.

Insa trebuie de analizat contractul.

10 июля 2020
  • Юрисконсульт

D-ma Olga, eu vă propun de odatî să vă adresați la Biroul avocațiilor de pe str. București 46 cu o plîngere pe acțiunele avocatului DVS, se v-a face o analiză amplă, în cît de corect avocatul s-a îndeplinit atribuțiile sale și cum o să puteți să vă recuperați cheltuelile suportate.... mai detaliat Avocatul DVS e мошейник, ca și restul.

10 июля 2020