Cum pot lua copilul la mine, daca tatal ei este in inchisoare?

25 февраля 2019 49

Buna ziua. Sunt divortata de sotul meu. Avem impreuna doua fetite: cea mare este cu mine in strainatate, iar cea mica este ramasa cu tatal, de comun acord. Intrebarea mea este cum o pot lua si pe cea mica, dat fiind ca sotul este acum in inchisoare in afara Republicii Moldova?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Dna Magdalena,

Există o hotărâre judecătorească privind determinarea domiciliului permanent al copiilor? Dacă dacă cu care din părinți s-a stabilit domiciliul copiilor?
Pentru a lua ambii copii peste votare în scopul de a le stabili domiciliul permanent peste hotare este necesar sa obțineți declarația legalizata din partea soțului.
Solicitați întrevedere la penitenciar... mai detaliat cu fostul soț și discutați problema dată și dacă acceptă, solicitați permisiunea de a aduce un notar care va legaliza semnătura fostului soț.
In cazul în care aceasta este imposibil sau acesta refuză eliberarea unei asemenea declarații urmează sa contestați refuzul acestuia în instanta de judecată unde solicitați permisiunea de a stabili domiciliul permanent al copiilor în țara X împreună cu mama.

25 февраля 2019