Cum pot obtine de la CNAS pensia unchiului decedat?

27 октября 2020 31

Buna ziua. Pe 02.10.20 a decedat unchiul meu, tata, bunica, bunicul la fel sunt decedati. Eu (nepoata) am fost cea care m-am ocupat de inmormantare si am suportat cheltuieli semnificative. Unchiul a fost divortat, fosta sotie si fiica lui nu locuiesc in RM de peste 15 ani, pana in prezent nu am putut lua legatura cu ele. La oficiul postal mi sa spus ca eu pot beneficia de ajutorul de deces si pensia unchiului. Cand m-am prezentat la CNAS am primit doar ajutorul de deces, dar pensia au refuzat sa mi-o dea din motiv ca nu sunt ruda de gradul intai. Cum as putea demonstra si obtine aceasta pensie, nu pentru cheltuieli personale, dar pentru a putea intoarce o parte de banii imprumutati. Cu verisoara nu am legatura. Multumesc anticipat

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

Conform art. 25, Legea privind sistemul public de pensii:

Articolul 25. Persoanele care au dreptul la pensie de urmaş

(1) Se stabileşte pensie de urmaş:

a) copiilor pînă la vîrsta de 18 ani sau, dacă îşi continuă studiile în instituţii de învăţămînt de zi (secundar, mediu de specialitate şi superior), pînă la terminarea... mai detaliat acestora, fără a depăşi vîrsta de 23 de ani;
b) soţului supravieţuitor dacă, la momentul decesului întreținătorului sau pe parcursul a 5 ani după deces, a împlinit vîrsta de pensionare prevăzută la art.41 alin.(1) sau a fost încadrat în grad sever sau accentuat de dizabilitate, a avut cel puţin 15 ani de căsătorie cu persoana decedată şi nu s-a recăsătorit;
c) soţului supravieţuitor sau tutorelui (curatorului) care are în îngrijire copii sub vîrsta de 3 ani ai întreținătorului decedat, pe perioadele de neîncadrare în muncă sau de aflare în concediu pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani;
(2) Pensia de urmaş, stabilită copiilor, se păstrează şi după înfierea lor. În caz de deces al înfietorului, copiii înfiaţi pot opta pentru o singură pensie: sau pentru părintele decedat, sau pentru înfietorul decedat.

Servus

29 октября 2020