Cum pot obtine dovada salariului fostului sot?

29 января 2020 249

Fostul sot lucreaza peste hotare. Salariul este mai mare de 2.000 Euro, dar nu totdeauna oficial. Când am divortat de comun acord, am stabilit intre noi pensia pentru 2 copii minori. Am facut si un document cu cerintele pentru el, pe care l-a semnat. A achitat prin transfer câteva luni. Acum a început să se eschiveze de la plată, cică e la odihnă și nu poate achita. Aș dori să stabilesc oficial pensia pentru copii. Este neaparat nevoie să dovedesc cu acte care e salariul sotului la moment, sau pot cere și fără acestea suma necesară întreținerii copiilor? Vă rog sa ma ajutati. Mersi.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Nu este obligatoriu să faceti dovada de și este în favoarea dvs.

Dvs puteți solicita pensia de intretinerea în cuantumul care îl considerați necesar și totodată să motivați ce cheltuieli suferiți pentru a justifica suma solicitată totodată urmează să luați în considerație ca instanța de judecată se conduce și după... mai detaliat informația de întreținere a copilului minor în dependență de rază de domiciliu unde acesta este crescut oferită de Biroul de statistică.

29 января 2020