Cum pot proceda?

5 декабря 2018 74

Bună ziua. Am studiat 3 ani la Academia de politie din Chișinău la buget și am semnat un contract în care ma oblig sa lucrez 5 ani în folosul statului, dar nu doresc sa lucrez și nici datoriile ministerului nu vreau sa le întorc. Cum pot proceda?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Ion,

Vă menționez că Dvs. aveți obligația de a respecta contractul respectiv și să lucrați 5 ani în folosul statului sau să restituiți suma pentru studii.

Odată ce ați semnat acest contract Dvs. v-ați asumat responsabilitatea și riscul de a executa.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

6 декабря 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
In principiu, puteti sa nu lucrati in folosul statului. Dar va asumati consecinta- sa restituiti bursa primita.
Aceasta consecinta, insa, nu va aparea automat, ci doar daca Academia va solicita acea suma.
Eventual, daca considerati ca norma legala pe care se bazeaza acea obligatie, ar fi neconstituțională, puteti... mai detaliat solicita in instanță exceptia de neconstituționalitate, daca Academia se va adresa in instanta.
Doar prin instanta se poate recupera silit acea bursa de la Dvs.

6 декабря 2018