Cum pot proceda in asa caz

18 декабря 2018 150

Bună. Am luat credite de la mai multe companii, deşi nu am avut nevoie eu de ele - le-am luat pentru alta persoana. Recent am achitat sume impunatoare la creditele pe care am avut posibilitate sa le achit. Am 4 fidejusori la diferite companii, care sunt rude de gr. 1 şi 2 ale persoanei care m-a inşelat financiar. Am scris plangere la procuratura si recent i-au deschis un dosar penal pe numele lui. A fost condamnat anterior tot pe acest articol. Ce pot face in asa caz, daca companiile ma vor da in judecata, dar eu posibilitatea nu am sa achit, sunt mama singura, am la intretinere 2 copii. Bunuri imobile nu am. Daca voi avea judecata şi voi prezenta un document in care afirma ca am cazut victima a acestui escroc de bani, voi avea scapare cu dosarul penal al persoanei respective? Mersi mult

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Iuliana,
Cu regret nu e o soluție până nu există o sentință definiția de condamnare a persoanei respective.
Ca și soluție ați putea prezenta în procesele civile ce vi se vor intenta ordonanța de recunoaștere în calitate de persoană vătămată și totodată solicitați atragerea respectivul în calitate de copârât.
De asemenea, puteți... mai detaliat solicita suspendarea cauzei civile până nu va exista o sentință de condamnare a respectivei persoane.

25 декабря 2018