Cum pot recupera banii pe care i-am dat la pastrare unui individ?

16 февраля 2023 33

Buna ziua. Am fost la munca peste hotare si deoarece la prima etapa nu aveam cont bancar, m-am inteles cu un individ pe care il cunosc ca banii mei sa fie transferati pe contul lui. Acum i-am cerut sa-mi intoarca banii mei, dar mi-a intors doar o parte. Recunoaste datoria, dar spune ca n-are de unde sa-mi dea banii. Ce pot face in aceasta situatie? Cum sa-mi intorc banii?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Victoria.
La prima etapă perfectaţi o recipisă prin care acel individ ar recunoaşte în scris precum că într-adevăr va datorează ceva.
Informaţie obligatorie în recipisă:
Nume prenume, idnp, data naşterii, adresa, dacă e posibil nr. actului de identitate şi copia de pe acest act, adresa de email, nr de telefon al... mai detaliat individului.
Dacă doriţi puteţi conveni asupra unui termen rezonabil cînd urmează respectivul individ să vă restituie suma necesară.
În cazul cînd la daa indicată nu vă restituie banii, puteţi adresa o cerere în judecată pentru recuperatea respectivei sume.

16 февраля 2023