Cum pot sa achit prejudiciul mentionat?

20 ноября 2019 35

Buna ziua. Cum pot sa execut urmatoarea parte din hotarare: ”judecatoria decide... de incasat in mod separat cu titlu de reparare a prejudiciului moral produs prin infractiune de la inculpatii X si Y in beneficiul parti vatamate A a cate 7.500 lei si in beneficiul parti vatamate B a cate 3.500 lei”?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Fata de A si B, X si Y au raspundere solidara in cuantumul respectiv, iar A si B sunt creditori independenti (nu sunt creditori solidari).

Ca efect al acesteia,
Plata fata de A poate fi incasata de la oricare dintre X sau Y.
Plata fata de B, la fel,... mai detaliat poate fi incasata de la oricare dintre X sau Y.

Executarea de exemplu din Y integral fata de A, nu il elibereaza de obligatia lui Y fata de B, ceea ce inseamna ca va putea fi incasat, teoretic, totul de exemplu de la Y atit pentru A cit si pentru B.

20 ноября 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Daca sunteti X sau Y -
Puteti achita integral catre A si B, iar dupa aceasta veti putea solicita de la celalalt inculpat jumatate din suma achitata.
Cu toate acestea, executorul va poate pretinde plata sumei integrale doar de la Dvs (iar faptul ca Dvs achitati doar jumate nu garamteaza ca va... mai detaliat elibereaza de obligatie).

20 ноября 2019