Cum pot să aflu dacă pot să plec în Germania iarăși?

26 марта 2019 396

Bună. Am fost în Germania în 2017 noiembrie cu acte false (permis și buletin românesc) si am lucrat la o firma în calitate de curier. Am lucrat aproape o lună. Într-o seară m-a oprit poliția. Mi-au controlat actele și au depistat că sunt false. M-au reținut pentru cateva ore si mi-au luat aparentele, datele personale. Au scris niște foi. Mi le-au dat și m-au eliberat. Mi-au zis să ies din țară în timp de 5 zile. Am ieșit în 2 zile. Foile trebuia să le prezint la vamă dar nu știam de asta și nu le-am prezentat. Acuma am cetățenie română. Cum pot să aflu dacă pot să mă duc la Germania să lucrez sau nu? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Stela,

Codul numeric personal din cartea de identitate românească diferă di coșul numeric personal din buletinul de identitate Moldovenesc.
Totuși, pentru fals și uz de fals, Dvs. puteți fi atrasă la răspundere penală chiar dacă acum ați obținut actele românești.

27 марта 2019