Cum pot sa contest procesul-verbal cu privire la contraventie?

30 июля 2016 172

Mi s-a intocmit un proces verbal de contraventie, insa nu sunt de acord cu acesta. Cum pot sa-l contest?

Jurist comments 2

Vasile Soltan
  • Студент
  • Иные правонарушения

Salut!

1) În decursul a 15 zile de la data aducerii la cunoştinţă a faptului încheierii procesului-verbal cu privire la contravenţie, contravenientul, victima sau reprezentantul acestora, procurorul sînt în drept să-l contesteze în instanţa de judecată în a cărei rază teritorială activează autoritatea din care face parte agentul constatator.
2)Contestaţia împotriva procesului-verbal... mai detaliat cu privire la contravenţie se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator. În cel mult 3 zile de la data depunerii contestaţiei, agentul constatator expediază în instanţă contestaţia şi dosarul cauzei contravenţionale.
3)Contestaţia suspendă executarea sancţiunii contravenţionale aplicată prin proces-verbal.
4) Persoana care face contestaţie împotriva deciziei de aplicare a sancţiunii contravenţionale nu plăteşte taxă de stat.

5)Contestaţia împotrivă hotărîrii cu privire la contravenţie poate fi depusă în decursul a 15 zile de la data pronunţării hotărîrii sau de la data aducerii ei la cunoştinţă, după caz. În cazul omiterii acestui termen din motive întemeiate, persoana faţă de care a fost pronunţată hotărîrea poate fi repusă în termen, la cerere, de către autoritatea (persoana cu funcţie de răspundere) împuternicită să examineze contestaţia.

Succese!

1 августа 2016
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Artur ...trimite-mi pe e-mail copia procesului verbal ....si iti trimit modelul de rigoare.
calin.bobeica@yahoo.com

1 августа 2016