Cum pot sa dau in judecata chiriasii?

5 апреля 2022 48

Buna ziua. Cum sa-i dau in judecata pe chiriasii care au fugit de la gazda si mi-au lasat daune? Am contract cu ei. La politie au zis sa merg la judecatorie. De la judecatorie ma trimit la politie. Cum sa actionez?

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna dimineata Dragos,
Daca aveti Contract in mod cert aceasta este o chestiune civila, adica trebuie sa intocmiti o cerere de chemare in judecata impotriva chiriasilor. Va adresati la un Avocat pentru a va asista in aceasta problema, fie initiati un proces personal, dar riscati sa va scape anumite subtilitati,... mai detaliat taxa de stat, argumentarea prejudciului, etc.
Desigur ca poate fi si un caz penal sau contraventional care este in competenta politiei dar la fel trebuie sa actionati de o maniera incit sa nu lasati politiei posibilitatea de face trimitere la relatii civile si competenta judecatoriei.

6 апреля 2022
  • Юрисконсульт

Buna Dragoș, de o dată depuneți o cerere la poliție să facă investigațiile corespunzătoare și după asta în judecată.

6 апреля 2022