Cum pot să-l decad din drepturile părintești pe tatăl fetiței mele care nu s-a văzut cu copilul de doi ani?

27 февраля 2020 217

Buna! Am o fetiță din prima căsătorie și tatăl ei nu dă acordul să-i fac acte românești și nu îmi da procură sa călătoresc cu fetița. Cum pot să-l decad din drepturile părintești? De doi ani și ceva nu a văzut fata, pentru ca eu sunt in Franța, iar el in Republica Moldova. Dacă îl decad din drepturile părintești, copilul va purta familia mea?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Procedura de decădere din drepturile părintești are loc prin intermediul instanței de judecată.

Rareori instanța decade un părinte din drepturile părintești, trebuie să aveți argumente mult mai serioase.

Instanța de judecată va lua în calcul în mod prioritar interesul copilului și nu al dvs. ce are de pierdut și de căștigat copilul... mai detaliat în urma unei astfel de decizii.

Dar estr dreptul dvs. să vă adresati cu o astfel de cerere dacă considerați că este spre binele copilului.

Dacă nu sunteți pe loc, puteți angaja un avocat care va reprezenta interesele dvs. în fața instanței de judecată și tuturor autorităților.

27 февраля 2020