Cum pot sa primesc pensie alimentara de la fostul sot?

19 июня 2020 100

Buna ziua. Am divortat si cresc singura 4 copii. Fostul sot nu ma ajuta cu nimic. Ce pot face?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Dacă copii ii apartin, puteți solicita incasarea din contul acestuia a pensiei pentru întreținerea minorilor, daca aceasta nu a fost solicitata anterior.
Daca detineti o hotărâre in acest sens, trasmiteti spre executare silită titlul executoriu, sotul fiind urmarit in acest sens de catre executorul judecătoresc.
Vedeti codul de executare, incepind cu art... mai detaliat 105
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=119760&lang=ro

19 июня 2020