Cum pot sa procur apartamentul mamei, daca la privatizare au participat mama, sora, fiul ei si eu?

2 марта 2019 26

Locuiesc in acest apartament cu toata familia mea: sotul si doi copii si mama. Am investit foarte multi bani in reparatie. Am decis sa cumpar de la ea apartamentul. La cadastru in cartea bunurilor este numai mama proprietara, dar la privatizare au participat mama, sora, fiul ei si eu. Toti sunt de acord, dar este o problema: sora nu e in tara. Pot sa procur apartamentul fara sora? De la ce sa incep, nici nu ma duce capul. Mama vrea sa il vinda numai mie deoareca am investit foarte mult in el. Ajutati-ma, va rog sa incep de undeva.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Pentru inceput, va fi nevoie de a solicita de la direcția pentru privatizare a primariei un certificat care confirma numarul persoanelor participante la privatizare.
Acesta urmeaza a fi înregistrat la cadastru pentru a include în registru toți coproprietari.
Daca sora care lipsește este participant, și dorește sa vînda catre dumneavoastră, atunci,... mai detaliat poate intocmi o procura în acest sens(drept de vinzare).
La notar va fi nevoie și de:
Certificat și evaluate de la carastru
Buletine
Procură.

Ma puteți contacta pentru a va recomanda un notar sau asista la identificarea tuturor actelor si efectua înregistrarea corespunzatoare.

2 марта 2019