Cum pot sa recuperez o datorie ?

9 апреля 2019 34

Am facut un contract de imprumut la notar si persoana nu si-a indeplinit obligatiunile. Care este procedura si la care organe trebuie sa ma adresez?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună D-le Vasile,

Urmează să-i expediați debitorului o somație de plată după care să-l acționați în instanța de judecată din raza domiciliului acestuia.
Avand în vede ca nu a executat în termen, sunteți în drept să solicitați încasarea dobânzii de întârziere, după caz, și penalitatea dacă este prevăzută de contract.
Achitați taxa de... mai detaliat stat 3% din valoarea acțiunii și depuneți acțiunea în 2 exemplare, o puteți depune și prin intermediul oficiului poștal.
Toată corespondența o expediați cu scrisoare recomandată însoțită de aviz de recepție.

Succes.

9 апреля 2019