Cum pot sa recuperez paguba materiala in urma inundatiei in apartament de catre vecinul deasupra mea?

2 марта 2018 412

Buna ziua. Am cumparat apartament in bloc nou, reparatie inca nu este facuta. Vecini de sus traiesc demult si ma inundeaza de acum de 2 ori. Inca un an de zile casa este gestionata de compania care a construit-o. La cine sa ma adresez, cum pot sa recuperez pagubele? Multumesc.

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Sergiu Costin
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Verificati daca nu are asigurare de raspundere generala pentru pagube produse tertilor persoane.
O alta cale, e sa stabiliti paguba cu un evaluator si sa inaintati reclamatia catre vecin.

2 марта 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dle Miron,
Ar trebui de urgență să vedeți dacă vă puteți înțelege cu vecinul referitor la valoarea pagubei și să-i solicitați să întocmească un act prin care recunoaștere fapta și asupra mărimii prejudiciului după posibilitate.
Totodată, pentru a vă asigura probele apelați la un expert pentru a vi se întocmi un... mai detaliat raport de expertiză extrajudiciară.
Expertul ar trebui:
1. să stabilească cauza inundație;
2. să evalueze care va fi costul materialelor și lucrului pentru a face o reparație potrivit normelor legale în vigoare la data la care a avut loc incidentul;
3. corespunde sau încăperea standardelor legale și prezintă ori nu un risc pentru sănătatea persoanei.
În cazul în care amiabil nu vă puteți înțelege cu vecinul, îi expediați o cerere prealabilă, dacă nu i să dă curs vă adresați în instanța de judecată.

2 марта 2018
Valentin Ciuric
  • Адвокат

Bună ziua!
Găsiți mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/repararea-prejudiciului-pentru-inundarea-apartamentului/

12 июля 2020