Cum pot sa scot planul casei

29 июня 2018 72

Eu am o mica problema: bunica cu 30 de ani în urma a construit o casă, dar nu a făcut documente pe ea. Ea nu are nici macar planul casei și noi dorim sa facem pe ea documentele, însă noi nu putem. Terenul pe care a fost construita casă este mostenire de la mama bunicii, însă ea nu poate găsi testamentul.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Pentru moment, verificați la cadastru după cine este înscris terenul, testamentul se reține la notar în cazul în care se înaintează cerere pentru a moșteni.
Depinde dacă testamentul sa făcut la notar, atunci poate fi găsit la Ministerul justiției.
Totuși în lipsă testerului, oricum putețioșteni terenul în calitate de succesor... mai detaliat legal.
Urmează a desfășura acțiuni de înregistrare a terenului după persoane ele în viață, ulterior să începeți proceduri de dare în exploatare a casei.

29 июня 2018